לפני שנתיים עברנו לבית חדש. הייתה לנו עדיין רק ילדה אחת, שפע משחקים שמספיקים לפחות לחמישה ועוד יותר השראה ורעיונות לחדר משחקים מושלם. כשניגשתי למלאכת העיצוב, עברתי על תמונות ההשראה שאספתי לי ושמתי לב שרוב התמונות מציגות קיר אחד מכל החדר, לא מראות פתרונות אחסון להר הצעצועים שיש בבית שלנו, ולא מתייחסות למצב "סופת טורנדו" כמו שהחדר שלנו נראה אחרי שימוש.

 

העדפתי להשתמש בריהוט שכבר היה לנו, סידרתי את החדר יפה ונעים, ומאז המשכתי לסדר ולסדר ולסדר. מצאתי את עצמי מבלה בערבים בסידור של החדר, מתאמצת לעשות את זה הכי הכי בשקט רק שלא יעיר את הגדולה, מסדרת כדי שמחר יהיה שוב כיף ונעים לשחק בחדר.

 

חברה שלי עדי, שהיא מסדרת בתים מקצועית, צחקה עלי שאני אובססיבית לגבי חדר המשחקים, ובאמת הרגשתי שהוא שואב ממני המון אנרגיה. כמה חודשים אח"כ עשיתי עם עדי סידור מקצועי לחדר אחר בבית שלנו והרגשתי שגיליתי עולם חדש ומופלא של ארגון יעיל ופשוט. כבר באותו יום החלטתי על הפרויקט הבא שלי: להפוך את חדר המשחקים לחדר קל לתפעול.

 

המשימה: קל לתפעול

 

מי שמכיר אותי יודע שאני לוקחת משימות ברצינות ונוטה לעשות מיני דוקטורט על מה שמעניין אותי. הפעם חקרתי ולמדתי מגוון שיטות של סידור, חשיבות של משחקיות, עידוד יצירתיות, עצמאות וכל מה שחשוב לי שחדר המשחקים שלנו יאפשר. כתוצאה, קרו שני דברים: אחד – חדר המשחקים שלנו הפך לפינה מדהימה, מעצימה ומאפשרת. שתיים – החלטתי לפתוח על הנושא בלוג, היי!

אז לפני שאת מסתערת על עיצוב חדר המשחקים, או הפינה, הכנתי רשימה של כמה שאלות שממש כדאי לך לחשוב עליהן כדי שייצא החדר שאת מייחלת אליו.

 

9 שאלות שכדאי לענות עליהן לפני שמעצבים חדר משחקים:

 

  1. מי הולך להשתמש בחדר?

החדר הולך לשמש ילד אחד או יותר?באיזה גילאים? ארגון החדר יושפע מגילאי הילדים, למשל :אם יש תינוק, לא נוכל לשים סלסלה מלאה בפליימוביל במקום נגיש עבורו. החדר צריך להתאים בצורה אופטימלית לכל מי שעתיד להשתמש בו.

  1. מה יהיו השימושים העיקריים של החדר?

ההבנה איך ישתמשו בחדר תאפשר לך לדעת מה בדיוק צריך החדר להכיל, באיזה חומרים כדאי להשתמש, סוגי תאורה.

האם החדר ישלב עוד פונקציות, כמו למשל חדר עבודה או חדר שינה? האם תרצו קיר טיפוס או אלמנטים אתגריים אחרים שמחייבים איזור "רך"? אולי פינת קריאה שכדאי שתהיה יותר מוארת?

  1. מה חייב להכנס לחדר?

איזה משחקים הילד/ים שלך ממש אוהבים? איזה חפצים את רוצה שיהיו בחדר? למשל, שולחן יצירה, אזור בנייה בלגו, מתקן ג'ימבורי, כריות סתלבט. אולי יש לכם אוסף טרקטורים להציג, או מספר עגלות שזקוקות לחניה?

  1. מה הפונקציונליות שחשובה לך?

לי חשוב שחדר המשחקים יהיה מקום שיציע אפשרויות משחק מגוונות, שימשוך אותם ויעשה להם חשק לשחק. שהם יוכלו להתנהל באופן עצמאי בין משחק למשחק ובמהלך משחק. לעודד יצירתיות, ריכוז וגילוי עצמי ולאפשר מקום שהוא שלהם, שהם יכולים להשתמש בו איך שהם מוצאים לנכון.

ברמה הפרקטית, חשוב לי שיהיה חדר שקל לארגן ולנקות. כמו גם חלל בטיחותי ברמה שאני יכולה להשאיר בו את הילדים לפרקי זמן ללא השגחה.

  1. איזה סגנון עיצובי את רוצה?

סגנון נורדי, וינטג', ילדותי, מגדרי או כל מה שעולה לך בראש. אני מאמינה שתמונה שווה יותר ממילים במקרה הזה, וממליצה להכין לוחות השראה ולאסוף תמונות של חדרים, רהיטים וצעצועים שמוצאים חן בעיניך ברמה שהיית רוצה אותם בחדר אצלך בבית. לאחר שתאספי השראה תוכלי לנתח את התמונות ולהבין מתוך זה מה הסגנון שמדבר אליך, או אלמנטים ספציפיים שחוזרים על עצמם. לפעמים אפילו מגלים שחשבת דבר אחד ובפועל את נמשכת לסגנון אחר לגמרי. מוזמנת להתחיל מהצצה בפינטרסט שלי

  1. איזו אווירה תרצי שתהיה בחדר?

צבעים, תאורה, וילונות, תמונות – כל אלה מייצרים אווירה שמשפיעה על התחושה והאנרגיות שמקבלים כשנמצאים בחדר. מה מדבר אלייך? אווירה רגועה, אנרגטית, מלאת חיים, יצירתית, רומנטית, חמה?

  1. מה גודל החדר והאם יש בו מגבלות?

עברנו מהחלום לצד המעשי של העיצוב. אם בחדר עצמו יש מגבלות או אתגרים חשוב לזכור אותם. במידה ויש משהו שרוצים להסתיר, דברים שצריך להזהר מהם או שרוצים להדגיש – כמו למשל חלון גדול ונמוך שמשקיף אל עצים ירוקים מהממים. הייתי רוצה להדגיש אותו ולשלב אותו כחלק מעיצוב החדר, אך צריך להזהר לא לשים מתחתיו דברים שעליהם הילדים יכולים לטפס ולקפוץ החוצה.

  1. מה את אוהבת ומה לא?

הרבה יותר קל לי לעשות משהו אחרי שחוויתי אותו. למי שכבר יש חדר או פינת משחקים בבית, או ביקרה בחדרי משחקים של אחרים, יודעת מה מצא חן בעיניה ומה לא. כדאי לכתוב את הנקודות האלו ברשימת העיצוב. אלו הנקודות הכי מועילות בסופו של דבר.

  1. תקציב

למרות שארגון נכון של חדר המשחקים משפיע באופן ישיר על אופן המשחק בו, רוב מי שאני מכירה לא משאיר יותר מדי תקציב לעיצוב חדר משחקים. גם אני התחלתי ככה ולמדתי שכשמדייקים את הרצונות, אפשר גם בתקציב מינימלי לקרב את החדר אל העיצוב החלומי.

 

מקווה שהפוסט יסייע לך בתהליך עיצוב חדר משחקים חדש או מחודש, מוזמנת לשתף אותי בתוצאות ♥